nicniezgrublem

Ważny temat do dyskusji, dotyczący wciąż rozwijanej platformy blogowej skierowanej do polskich bloggerów. Ze względu na fakt, że niedługo zamyka się inna duża platforma blogowa i postaramy się ściągnąć trochę bloggerów na Steem - możemy zawczasu dostosować nową platformę zarówno do potrzeb aktualnej społeczności, jak i nowo przybyłych adeptów sztuki.

Polskie treści

Wszyscy wiemy, że dotarcie do interesujących treści na Steem nie jest łatwe - ze względu na "międzynarodowość" blockchainu, treści na popularnych tagach pojawiają się w każdym możliwym języku. Problem nie występuje, gdy stosuje się typowo "lokalne" tagi, takie jak np. 'kuchenne-rewolucje', ale już na tagu 'tesla' znajdziemy wszystko.

Platforma dBlog.pl została wydzielona z Engrave między innymi po to, żeby ułatwić dostęp do wyłącznie polskich treści.

Polska społeczność od dość dawna stosuje pewną konwencję nazewnictwa, która pozwala łatwiej odnaleźć polskie treści na blockchainie Steem. Polskie tagi poprzedzane są przedrostkiem 'pl-', którego nie stosuje żadna inna społeczność na tym blockchainie.

Jednak nowi użytkownicy nie znają tej w sumie niepisanej zasady i nie muszą się do niej stosować. Ale możemy im trochę pomóc...

... albo zrobić to za nich.

Wymuszenie konwencji pl-

Ze względu na fakt, że dblog.pl nie jest takim zwyczajnym interfejsem Steem i posiada on także dodatkowe możliwości, jesteśmy w stanie zaimplementować pewne mechanizmy, na które nie możemy liczyć np. na Steemit, czy Busy.

Możemy np. dodawać automatycznie przedrostek 'pl-' do każdego tagu, który wpisze użytkownik.

Efekt będzie taki, że ludzie przyzwyczajeni do tagowania słowami typu 'technologia', 'rozrywka' trafią automatycznie na tagi 'pl-technologia' i 'pl-rozrywka'. Nawet nie muszą wiedzieć, że zrobiło się to za nich automatycznie. Przy okazji zabezpieczymy się oczywiście, żeby nie powstawały tagi 'pl-pl-technologia'.

Będzie także niestety minus takiego rozwiązania - nie będzie się dało dodać wpisu z tagiem `polish', bo system automatycznie zamieni go na 'pl-polish'.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Już kiedyś poruszałem ten temat i ludziom podobała się koncepcja wymuszania takiego tagowania. Musimy także pamiętać, że ludzie, którzy przyjdą na dblog.pl wcale nie muszą rozumieć mechanizmów blockchainu, a tym bardziej nie będą znali zasad polskiej społeczności, więc nie powinno być dla nich problemu, że wpisują (i widzą na blogu) zwykłe tagi, ale do blockchainu trafiają tagi z przedrostkiem. Wytłumaczymy, że po prostu tak to działa i już ;) Brak możliwości dodania tagów bez przedrostka także nie wydaje mi się poważny - w końcu i tak trafimy na te artykuły dzięki innym tagom, a dodatkowe mechanizmy docierania do ciekawych treści na dblog pojawią się wkrótce ;)