nicniezgrublem

Kolejna platforma blogowa znika z polskiego podwórka — serwis blox.pl, jeden z topowych polskich serwisów blogowych, zostanie wyłączony 29 kwietnia 2019 roku.

Z jednej strony będzie to duże utrudnienie dla blogerów, ale z drugiej - świetna szansa na rozwój polskiej społeczności oraz mojego flagowego projektu, czyli dblog.pl

Dla formalności - dblog.pl to ta sama platforma co ENGRAVE, tylko skierowana na polski rynek dzięki polskiej domenie i tłumaczeniu. Można tam znaleźć wyłącznie polskie treści.

Po wyłączeniu platformy blox.pl, jej użytkownicy będą musieli się gdzieś przenieść, więc spróbujemy ich ściągnąć tutaj — to naprawdę dobra okazja. Spora część to bloggerzy, którzy będą wiedzieli jak tworzyć dobre i poczytne treści, a tacy są naszej społeczności potrzebni!

Powody zamknięcia

Twórcy platformy nie chwalą się tym dlaczego zostaje ona zamknięta — można jednak wyciągnąć prosty wniosek z jednego z wcześniejszych update'ów:

Niestety, reklamy nie są aktualnie najlepszą metodą na monetyzację portali internetowych — twórcy stron nie zarabiają na nich kroci. Sam przekonałem się o tym doskonale, wiele razy tworząc strony, które w teorii miały się monetyzować za pomocą reklam, a w rzeczywistości tylko generowały koszty. Do tej pory mam gdzieś screen ze statystykami odwiedzin dochodzącymi do dziesiątek tysięcy na miesiąc i wynagrodzenie z AdSense na poziomie... 1 grosza / miesiac.

Dlaczego? Powód jest prosty — coraz więcej użytkowników stosuje ad-blockery, które chronią ich prywatność oraz pozawalają odetchnąć od wszędobylskich, często natrętnych reklam. Nic dziwnego, skoro korzystanie z internetu ostatnimi czasy wygląda tak:

Natrętne reklamy powodują częstsze korzystanie z ad-blockerów, co powoduje więcej natrętnych reklam, co z kolei powoduje...

Tak — reklamy nie pozwalają już monetyzować stron internetowych (chyba że prowadzi się portal z najwyższej jakości treścią o dobrze monetyzującej się tematyce, za którą reklamodawcy są w stanie zapłacić, np. pożyczki, bankowość itp.). Jednak to dobrze — mamy XXI wiek i wiele innych możliwości osiągnięcia tego samego celu, czyli utrzymania się na rynku.

Steem to the rescue!

Tutaj właśnie wchodzi do gry technologia blockchain oraz Steem sam w sobie. Zupełnie nowy model biznesowy pozwala mi wierzyć w powodzenie takiego projektu, jakim jest dblog.pl, gdzie każdy blog zarabia zarówno na siebie, jak i na platformę, dzięki której można zbudować "swój kawałek internetu", nie ponosząc przy tym żadnych kosztów!

Możecie zadać pytanie, czy nie lepiej byłoby pisać na Steemit i nie płacić prowizji? Cóż - Steemit nie posiada wielu funkcjonalności, które posiada dblog, a różnice będą coraz większe! Wierzę, że dblog.pl ma ważną wartość dodaną dla każdego bloggera — blog pod własną domeną i kategorie, czyli „mój własny kawałek internetu".

To będzie udana symbioza!

Co więcej, dblog ma także inną bardzo ważną cechę, która stawia nas ponad wszystkie inne platformy blogowe, szczególnie te, które znikają z rynku — treści dodane do blockchainu pozostają w nim, dopóki sam blockchain istnieje! Engrave (a przez to i dBlog) jest natomiast Open Source i planujemy wydać takżę wersję "self-hosted", więc użytkownicy nie będą od nas uzależnieni.

To może być jedna z największych zachęt przeniesienia się właśnie do nas.

Dlaczego warto ściągnąć użytkowników blox.pl

Mówiłem o tym, chociażby, podczas Steem Meetupu w Warszawie - blogerzy, którzy piszą na darmowych platformach są idealnymi kandydatami do przyjścia na Steem, ponieważ tworzą oni swoje blogi, gdyż po prostu uwielbiają to robić! Brak zarobków im nie przeszkadza, w końcu do tej pory korzystali z darmowej platformy!

Czy wszyscy będą tworzyć idealne blogowe treści? Niestety, domyślam się, że nie, ale żywię nadzieję, że będą oni przynajmniej obeznani z „internetowym savoir-vivre". Wspólnie możemy wzmocnić naszą społeczność.

Co zamierzamy zrobić?

Na pewno nie zamierzamy przegapić takiej okazji!

Już rozpoczęliśmy budować strategię, która pozwoli nam zdobyć możliwie najwięcej użytkowników, którzy, tak czy siak, muszą się gdzieś podziać, żeby zapełnić pustkę.

Przygotujemy akcję marketingową i odpowiednie narzędzia ułatwiające życie migrującym użytkownikom. Postaramy się także przygotować materiały ułatwiające start na Steem — takich materiałów już bardzo dużo powstało, ale na pewno nie zaszkodzi trochę usystematyzować wiedzę :)

Chcielibyśmy was także prosić zarówno o cierpliwość, jak i pomoc w przyjmowaniu "nowych". Spodziewam się bowiem, że ilość aktywnych użytkowników szybko wzrośnie i nie wszyscy bedą rozumieli wady i zalety postowania na blockchainie. Wierzę jednak, że wszyscy tutaj jesteśmy po to, żeby pomóc sobie nawzajem :)

Znacie kogoś, kto pisał na blox.pl? Dajcie mu znać o dblog.pl — jeśli będzie potrzebował konta, skierujcie go do nas (albo niech napisze maila na adres kontakt@dblog.pl, pomożemy). Chętnie także zobaczyłbym jak wygląda paczka, której eksport umożliwia właśnie blox.pl — zrobimy importer.

Steem to the moon!